Jesteś tutaj
Strona główna > wydarzenia >

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Matki Bożej Zielnej – jest to najstarsze święto Maryjne. Dawniej obchodzone było także jako Dzień Matki Bożej Dożynkowej. Ludowe przysłowie mówi nawet: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.

Wieńce dożynkowe w jedlickim kościele
Do kościoła przynoszono tego dnia wiązanki roślin i zbóż, a także pierwociny owoców ziemi i pracy ludzi, by podziękować Matce Bożej za pomoc i opiekę nad ludźmi i plonami. Kłosy zbóż, owoce i kwiaty są symbolem duchowej dojrzałości i pełni łask, jakimi Maryję obdarzył Bóg. Jest o tym mowa w tekście, jaki odczytywany jest podczas błogosławieństwa ziół i kwiatów w dniu 15 sierpnia: „Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół (…) oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask…” W błogosławieństwie chodzi o to, by za wstawiennictwem Maryi te zioła dobrze służyły ludziom i zwierzętom.

Cieszy fakt, że w jedlickiej parafii to szczególne święto Maryjne w dalszym ciągu obchodzone jest z należytą czcią i symboliczną oprawą, jaką zapewniają zorganizowane grupy wieńcowe. W tym roku wieńce dożynkowe (nazywane u nas także „brogami”) przyniesione zostały przez:

– Miejskie Koło Kobiet w Jedliczu
– Grupę Wieńcową z Jedlicza – Borku
– Grupę Wieńcową z Długiego
– Grupę Wieńcową z Chlebnej
– Grupę Wieńcową z Poręb
– Grupę Wieńcową z Jedlicza – Męcinki
– Grupę Wieńcową z Jedlicza – Centrum

tekst: Wojciech Tomkiewicz
foto: Tadeusz Kruczek

Top