Jesteś tutaj
Strona główna > wydarzenia >

PODKARPACKI FESTIWAL FESTIWAL TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ w Jedliczu „NUTA” 2017

Ludowe dźwięki,  znakomici wykonawcy, piękne stroje i niezwykłe miejsce. Tak w kilku słowach można opisać to co działo się minionej niedzieli (6.8.2017) przy Starej Kuźni w Jedliczu.  Festiwal Twórczości  „NUTA”  z roku na rok przyciąga coraz więcej kapel  z całego regionu Pogórza Karpackiego.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpili: Zespół śpiewaczy z Chorkówki, Zespół ludowy Kamratki z Krosna, Zespół ludowy JARZĘBINA z Piotrówki, Kazimierz Wiśniowski – harmonijka ustna, Kapela ludowa Piasty z Miejsca Piastowego, Zespół Ludowy MAGNOLIA z Podniebyla, Zespół śpiewaczy POTAKOWIANKI, Kapela Ludowa Tarnowcoki z Tarnowca, Kapela ludowa Zastawnych z Brzostku, Zespół Błankowiany z Piwnicznej
Na uwagę zasługuję fakt, że wśród występujących artystów znaleźli się ci, którzy w tym roku reprezentują nasz region w ogólnopolskich konkursach: Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (kapela ZASTAWNYCH z Brzostku i Witold Gierlicki  – cymbalista kapeli TARNOWCOKI) oraz Festiwalu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (zespół POTAKOWIANKI,  Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa oraz Witold Gierlicki  – cymbalista kapeli TARNOWCOKI). Na scenie jedlickiej Nuty artyści zaprezentowali autentyczne formy śpiewu i muzyki ludowej z regionu Pogórza Karpackiego oraz znane i popularne pieśni biesiadne- komentuje Wojciech Tomkiewicz

Na IV-tym Podkarpackim Festiwalu Twórczości Ludowej oprócz kapel i zespołów śpiewaczych można było zobaczyć również  prezentowane prace rękodzieła ludowego.

Swoje prace pokazywali między innymi: Alina Peszko z Długiego – hafty i szydełkowanie, Magdalena Duda z Jedlicza- grafika warsztatowa, Tomasz Bobusia z Jedlicza – korzenioplastyka, Jan Gajda z Chlebnej – rzeźba ludowa, Andrzej Słowik z Januszkowic – kowalstwo artystyczne, Teresa Macek – pergamano.  Swoje stoisko maiło również Stowarzyszenie NASZA PIOTRÓWKA, które prezentowało Lokalną Grupę Działania KRAINA NAFTY.

Tak to jest jak artyści biorą się za gastronomie. Nasz klient prócz pysznego jedzenia dostaje coś więcej, u nas może dotknąć autentycznej sztuki ludowej – mówi Jerzy Duda właściciel Starej Kuźni

Tegoroczną „Nutę”  swoją obecnością  zaszczycili również: Jan Juszczak – Starosta Krośnieński oraz Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

Festiwal zwieńczyła potańcówka na prawdziwym klepisku. Goście przy grze zespołu Błankowiany z Piwnicznej bawili się do późnych godziny nocnych.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Kuźnia w Jedliczu oraz Pub-Pizzeria Stara Kuźnia.  Do organizacji tegorocznej imprezy przyczynili się również: Jerzy Duda – właściciel  firmy Form-Art i Starej Kuźni oraz Wojciech Tomkiewicz – wiceprezes Stowarzyszenia Kuźnia.  Specjalne podziękowania należą się również Panu Janowi Juszczakowi Staroście Krośnieńskiemu oraz Tadeuszowi Sanockiemu i firmie Splast. Wspomnieć też trzeba o pomocy Pana Stefana Pasterczyka wieloletniego kapelmistrza Kamfinioków oraz Pań z  Koła Gospodyń Wiejskich w Długiem.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Rzeszów, iTVP Południe, Radio Rzeszów, oraz portale internetowe: jedliczeorg.pl,  fotoduda.pl, krosno112, krosnocity.pl

Poniżej prezentujemy kilka utworów, które zostały zaprezentowane na scenie przy Starej Kuźni. Pod filmikami znajdą Państwo obszerną galerię fotografii.

 









 

 

20 thoughts on “PODKARPACKI FESTIWAL FESTIWAL TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ w Jedliczu „NUTA” 2017

  1. Rozumiem, że Juszczak z tymi torbami, był tam jako Juszczak, a nie jako starosta? A w torbach mam nadzieję są bombonierki, które kupił za własne pieniądze na Orlenie? Bo chyba nie był jako starosta na zupełnie prywatnej, komercyjnej imprezie….

  2. Mieliśmy Kamfiniokow ale przy nowej władzy zespół został rozwiązany. Zostało tylko wspomnienie.

  3. Starosta to ma klasę. Krótko mówił ale konkretnie. Ma rację że bardzo brakuje Kamfinioków.Trudno będzie ich reaktywować, ale to już chyba po wyborach jak ta władza odejdzie

  4. Trzeba było zaprosić przedstawicieli jedlickiego GOK żeby zobaczyli jak się robi dobre imprezy.

  5. Wasz boysband, rozwiązał się przez wódę i brak trzeźwego składu. Dostali kasę, dostali salę, to sobie za próby kazali płacić. A Juszczk to ma większe biedy i problemy na karku niż zapijaczeni trubadurzy z Jedlicza. Wraca sprawa PKS Krosno…

  6. Zaprosić GOK…Ja proponuję przejść się do GOK-u właśnie organizatorom imprezy i zobaczyć, a przy okazji nauczyć się jak organizuje się życie kulturalne cały rok, a nie tylko jedną, jedyną imprezę. Obrzydliwe jest jak potraficie „kunsztownie” sr…ać we własne gniazdo. Nikt tu nie wybierze Juszczaka, żeby nie wiem ile lamentował razem z całym towarzystwem nad losem Kamfinioków, bo to „se ne wrati”. Oczywiście, że trzeba szanować przeszłość, historię, ale też trzeba realnie patrzeć na przyszłość. I przestańcie traktować urząd jak dom spokojnej starości…To nie plebania, gdzie trzeba „dochować” księdza…

  7. A jak jeszcze raz zobaczę wpis, że Kamfiniki zostali rozwiązani przez obecną władzę, to się poryczę ze śmiechu. Reżim! :))) Zminiaturyzowana historia „Pussy Riot” :))) Putin rozwiązał „Pussy”, Urbanik „Kamfinioki”:))) Masakra:)))

  8. Tak czytam te zajadliwe wpisy o „zapijaczonych trubadurach”, itp. i muszę przyznać, że zwolennicy obecnej władzy doskonale kontynuują niechlubne tradycje znane z poprzednich kadencji. Chyba nawet już przebiliście poprzedników. Na szczęście obecnie urzędujące kierownictwo kulturalne naszej gminy to przykład abstynenctwa i uczciwości.

  9. Za poprzedników kapela istniała, koncertowała i zdobywała laury. Obecna władza przyczyniła się do likwidacji kapeli.
    Co do abstynencji nie których osób w GOK to nie chce dyskutować. ?

  10. Abstynenctwo i uczciwość hehehehe.
    Nie wiadomo kto będzie burmistrzem. Na pewno nie ta i poprzednia władza.
    Juszczak – to dobra kandydatura, ale ja widzę młodych i nie skażonych polityką.

  11. Olinku nie posądzaj bezpodstawnie bo cię mogą zdemaskować i będziesz miał kłopoty. Może się to tak zakończyć jak z ” jedliczaninem”- byłym bibliotekarzem.

  12. Impreza komercyjna?! Biletów wstępu nie było. Obowiązku stołowania się w kuźni tez nie. Może gdyby obecna władza, chciała współpracować na równi ze wszystkimi nie było by tyle jadu w tych komentarzach…

  13. Władze mamy rewelacyjną. To tu procesik, to tam procesik i tak leci.
    Zastanawia mnie dlaczego w tym roku dożynki pod halą. To przecież był zły pomysł poprzedników. Miały być po wioskach. Były tylko w Długiem , a pozostali nie chcą ? Czemuż to ?
    Jednak wracamy pod halę .

  14. Ile zapłacił każdy za możliwość wystawienia stoiska komercyjnego? Za kogo wy mnie macie? Nawet bidok z watą cukrową musiał dudki wyłożyć, za to że mógł kilo cukru na patyk nawinąć.

  15. Ten z Kuźnią, sceną, mikrofonem, organizator też ma działalność:)) Nie pajacujcie. Ile zarobiliście na darmowych babinach w kieckach????

  16. Panie Sanocki, trochę się pozmieniały pryncypia obserwacyjne ….Od niedawna to ja jestem Pan sąsiadem. I widzę więcej niż Pan myśli. Trawa nie skoszona….Panda brudna..Co za gospodarz kiepski

  17. Słuchaj no dobrze Olinku, stworzonko małe Boże, najpierw wejdź na K2 bez tlenu a potem sobie o byłym Burmistrzu wypisuj

  18. Gratuluję pomysłu i wspaniałej imprezy. Szapoba Panie Jurku :)))

    Brawo dla naszych jedynych ludowych „perełek” Magnolii i Jarzębiny , trzymajcie tak dalej dziewczyny !!!!!

Comments are closed.

Top